Predstavujeme 7 základných rozdielov medzi svetlíkom a svetlovodom.

„Dobrý deň pán Popeliš, rád by som si u Vás objednal ten Váš svetlík….“

Už sa to stalo x-tý krát, že som dostal takúto otázku. Vôbec teraz nechcem polemizovať o tom, že zákazník si mal zistiť, alebo že je nevzdelaný. Skôr sme niekde na začiatku zle vysvetlili základný rozdiel medzi svetlíkom a svetlovodom.
Preto som vytvoril tento článok, kde chcem vysvetliť výhody a nevýhody svetlovodov . Hneď úvodom upozorňujem, že sa dôvody môžu jemne prekrývať , ale pre zákazníka môže byť táto informácia komplexne odpoveďou:

 1. tepelno-izolačné vlastnosti

  Svetlovod má v našom prípade výrazne lepšie U (prestup tepla) a to najmä preto, že používame prvok IZOL-WAY, alebo priamo difúzor z izolačného dvojskla (prípadne trojskla). Veľký pozor treba dať na svetlovody bez izolačných prvkov, resp. s neúčinnými izolačnými prvkami. Ak svetlovod nemá v sebe zakomponovaný nejaký prvok, tak hodnota prestupu tepla je až priepastných 2,2 W/(m2/K)!

 2. veľkosť

  Svetlovody majú menší priemer ako svetlíky. Je to dané použitím tubusu na preklenutie vzdialenosti medzi strechou a stropom budovy. Biela farba na stenách svetlíku absorbuje časť svetelných lúčov a neodráža ich ďalej do priestoru.

 3. vzdialenosť prenosu svetla

  Na základe predošlých viet je jasné, že svetlík je efektívny iba pri krátkych vzdialenostiach, svetlovod môže mať efektívnu dĺžku podľa veľkosti priemeru až 15 m. Môže byť aj dlhší, ale následne sa vytráca efektivita použitia svetlovodu. Pomer cena/výkon výrazne klesá.

 4. konštrukcia

  rez svetlíkom s dvojkupolouSvetlík je jednoduchý plastový výrobok s jedno až štvorkupolou. Jeho osadenie vyžaduje kvôli hmotnosti a konštrukcii väčšie zásahy do strechy budovy. Svetlovod je výrazne ľahší a vďaka tubusu je aj menší. Preto sú zásahy do konštrukcie menšie. Tým sa eliminuje aj tvorba kondenzu.

 5. cena

  Svetlovod je prvonákladovo drahšie zariadenie, ale vzhľadom na dlhodobé použitie vykazuje návratnosť investície na tepelných stratách a ziskoch.

 6. využitie

  Práve tubusová konštrukcia zabezpečuje väčšie využitie svetlovodu oproti svetlíku. Presvetlenie hlbšie pod strechu, cez podlažie, z boku inštalácie, možnosť rozdvojenia tubusu. To sú parametre, ktoré svetlíkom nezabezpečíte.

 7. použitie na šikmej streche

  Svetlovod bol spočiatku využívaný iba na šikmých strechách. Aj dnes sa stretávame s jednoduchšími svetlovodmi s plochým sklom namiesto kupoly , ktoré sa nedajú použiť na plochých strechách. V ponuke sú aj svetlovody na plochú strechu a dokonca si dovolím tvrdiť, že svetlovody SUNWAY sú predávané väčšinou do plochých striech. Naproti tomu svetlík bol vyvinutý na montáž do plochej strechy a tento trend zostáva aj naďalej.

na záver

Netvrdím, že svetlík je zlý, má svoje opodstatnenie na miestach, kde je potrebné presvetliť priestor priamo pod strechou a nie je kladený veľký dôraz na tepelno-technické požiadavky. Tak isto je svetlík dodávaný aj vo väčších priemeroch ako sú svetlovody, čo sa aj veľa krát využíva. Svetlík sa dá doplniť zariadením na odvod dymu, alebo na vetranie. To sú jeho veľké výhody pre ktoré sa aj vo veľkej miere používa. Ak však potrebujete dosiahnuť lepšie tepelné parametre s menším zásahom do strešnej konštrukcie a zvýšiť efektivitu osvetlenia – siahnite po svetlovode.

Foto: Archív spoločnosti SAPREM s.r.o. Ι výrobca svetlovodov SUNWAY
Autor: Ing. Marek Popeliš Ι CEO spoločnosti SAPREM s.r.o.

Chcem cenovú ponuku