Ešte stále je málo striech na Slovensku označkovaných kupolou svetlovodu . Trend v stavebníctve aj tento fakt pomaly mení. Je dávno známe, že investícia do svetlovodu sa vráti nielen úsporou na elektrickej energii , ale hlavne na zvýšení komfortu bývania. Veď komu by sa nepáčilo prejsť cez svoj rozľahlý dom bez hľadania vypínača , vyjsť do podkrovia bez toho, aby sa zapínalo svetlo?  Ďalšou veľkou výhodou svetlovodu je prenos denného svetla so všetkými meteodynamickými vlastnosťami. Znamená to, že sa v priestore presvetlenom týmto spôsobom  môžu umiestniť živé rastliny a tak si skrášliť aj tie donedávna najtmavšie kúty domu.  Ako postupovať pri výbere svetlovodu ?

Výber závisí od toho, či sa jedná o rekonštrukciu alebo novú stavbu. Pri rekonštrukcii má majiteľ zviazané ruky  starou stavbou, nachádzajú sa tu rôzne prekážky v podobe trámov, typu materiálu stropu a strechy a pod. V tomto prípade odporúčam jednoznačne zavolať si odborníka. Ten zhodnotí  možnosti inštalácie a technickú náročnosť. Hlavne pri starších domoch a väčších priemeroch svetlovodov je potrebné  mať aj posudok od statika.

Pri novej stavbe je okrem vlastnej intuície vhodné oprieť sa o skúsenosti architekta . Hlavne pri rozľahlejších domoch a radových zástavbách je svetelná pohoda v dome zložitejšia . V týchto prípadoch je konzultácia s odborníkom viac ako užitočná. Jeho úlohou je správne otočenie domu , osadenie domu na pozemok a jeho presvetlenie. Svetlovody v tomto prípade plnia doplnkovú funkciu okien, dverí a fasádnych presvetľovacích prvkov.  Tak isto by som vyhľadal odborníka aj v prípade typizovaných projektov, ktoré takmer vždy treba prispôsobiť individuálnemu prianu budúceho užívateľa.

Výber typu svetlovodu je už potom čiste záležitosťou ponuky na trhu. V dnešnej dobe internetu veľa zákazníkov vyberá  „od stola“ a riadi sa hlavne cenou výrobku.  Svetlovod je zariadenie, ktoré bude na streche fungovať niekoľko rokov až desaťročí, musí tesniť a svietiť po celú dobu životnosti. Preto firmy zaoberajúce sa touto problematikou ponúkajú nielen výrobok, bezplatné odborné poradenstvo , ale aj profesionálnu montáž.  S tým súvisí aj záruka a životnosť výrobku.

 

Doporučujeme:

Slovenské svetlovody s neslovenským názvom SUNWAY si nachádzajú čoraz väčšiu popularitu v Slovenských  a aj zahraničných domácnostiach.  Okrem vysokej kvality podporenej certifikátom CE sa vyznačujú vysokou až 25 ročnou zárukou  na svetelný tubus a osobitým dizajnom . Ako jediný svetlovod na svete je SUNWAY vyrábaný v štvorcovom prevedení vo všetkých veľkostiach. Na našej internetovej stránke Vám ponúkame okrem kontaktu na bezplatné poradenstvo aj možnosť stiahnuť si bezplatnú publikáciu „ 7 vecí pred výberom svetlovodu“.

Chcem cenovú ponuku